Cihazları Kablosuz Olarak Şarj Edebilen Chromebook’lar Geliyor

cihazlari-kablosuz-olarak-sarj-edebilen-chromebooklar-geliyor

Kablosuz şarj teknolojisi, özellikle de Türkiye’de bir türlü yaygınlaşmadı diyebiliriz. Üst düzey pek çok cep telefonunda bulunan kablosuz şarj, NFC ile birlikte aynı kaderi paylaşıyor: Bu ikisini de kullanan neredeyse yok! Peki bu durumun çözümü ne? Teknolojilerin daha fazla yaygınlaşması… NFC’yi şimdilik bir kenara bırakıyorıuz; ancak kablosuz şarj hakkında söyleyeceklerimiz var. Daha doğrusu Google’ın söyleyecekleri var: Firmanın başvurusunu yaptığı yeni patent, dizüstü klavyelerine konuşlandırılmış şarj bobinlerini işaret ediyor.

Elbette bu dizüsti klavyeleri de, büyük ihtimalle Google’ın dizüstü ailesi olan Chromebook’larda kullanılacak. Klavye tuşlarının altında olması beklenen bu parçalar, kimi zaman elektrik verecek; kimi zaman da alacak. Bu, kullanım senaryolarına göre değişecek. “Endüktif Şarj Klavyesi” olarak geçen patentin bir gözel özelliği, her tuşun altında ufak bir bobine yer vermesi. Böylelikle bir bobin bozulduğunda, koca dizüstü klavyesini sökmeye gerek kalmayacak; sadece söz konusu bobini değiştirmek yetecek. Bunun, onarım maliteyini düşürecek bir şey olduğunu da söyleyebiliriz. Klavyenin üzerine herhangi bir şey koymak, kullanım olarak çok mantıklı gelmeyebilir.

Ancak bu patentin bir diğer önemi, yukarıda da çıtlattığımız gibi “bilgisayarın şarj olması” konusu. Bu durum diğer dizüstü bilgisayarlarda da karşımıza çıktıkça, kablosuz şarjın yaygınlaşması da ivme kazanacaktır. Dizüstü bilgisayarımızdan bir kablonun daha eksiliyor olması ise, başka bir sevinç kaynağı. Tabi Google, patenti aldıktan sonra bu yönde herhangi bir adım da atmayabilir.

Sence Nasıl

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.