Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirmek

tujigg

Web ile ilgileniyorsanız ve bir dağda yaşamıyorsanız muhtemelen duymuşsunuzdur, Google oyunun kurallarını bir hayli değiştirecek olan köklü bir yenilik yapıyor; web sitelerinin responsive (duyarlı) olmalarını istiyorlar.

Tamam, Google web sitenizde responsive tasarımlar kullanmanızı zorunlu kılmıyor; sadece siteniz eğer mobil dostu değilse onu mobil arama sonuçlarında göstermeyeceğini söylüyor. Ama bu da hemen hemen aynı şey zaten.

Öyleyse şimdi bu yeni olay karşısında ne yapmamız gerekiyor? Evvela işin başlangıcına bir bakalım: Web siteniz responsive olup olmadığını biliyor musunuz?

Web Sitem Responsive / Mobil Dostu mu?

Eğer kendi web tasarımcınızı tuttuysanız ve sitenizin mobil uyumlu olarak tasarlanıp tasarlanmadığından emin değilseniz, Google sizlere güzel bir mobil uyumluluk test aracı sunuyor. Böylece sadece HTML’nizi yazarak sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını saniyeler içerisinde öğreniyorsunuz.

Burada bir sıralama sistemi söz konusu değil, tek bakacağınız şey web sitenizin mobil uyumlu olduğu ya da olmadığı.

Eğer web sitenizin mobil uyumlu olduğunu söyleyen ve sizi tebrik eden o sevimli analiz sonucu görürseniz ne mutlu! Sitenizle iyi işler üretmeye devam edebilirsiniz. Bizden de tebrikler!

Eğer testi geçemezseniz, neyse ki Google size sadece neyin yanlış olduğunu söylemekle kalmıyor, mobil uyumlu olmayan web sitenizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi de anlatıyor.

Elbette sizin için bir responsive kodu oluşturup elinize vermeyecekler ama sizi birtakım adımları atabilmeniz ve doğru yoldan ilerlemeniz için yönlendirecekler.

Web Sitenizi Mobil Uyumlu Yapmak

Responsive testinden geçemeyince sitenizi mobil uyumlu hale getirmek üzere birkaç seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Ama öncelikle sitenizin nasıl inşa edildiğini belirlemelisiniz ki ona göre çözümü gerçekleştirmek için hangi seçeneği kullanacağınızı bilesiniz.

Google’ın size sunduğu üç seçenek var:

CMS kullandıysanız; yani içerik yönetim sistemlerinden birini (WordPress, Joomla vb.) kullanarak sitenizi oluşturmuş olabilirsiniz…

Birisi sizin için bu siteyi oluşturduysa; yani bir web tasarımcısı / geliştiricisi (veya ajans) ile anlaşarak sitenizi yaptırmış olabilirsiniz…

Siteyi kendiniz oluşturduysanız; yani sıfırdan tüm sitenin tasarımını, geliştirmesini ve kodlamasını kendiniz yapmış olabilirsiniz…

Eğer sitenizi bir CMS, yani İçerik Yönetim Sistemi kullanarak oluşturduysanız, bu muhtemelen sitenizi mobil uyumlu hale dönüştürmek için en kolay düzenleme olacaktır: Yalnızca mobil-dostu bir tema seçin. Örneğin, sitenizi WordPress ile oluşturdunuz, responsive temalardan gönlünüze göre birini seçip kurulumunu yapabilirsiniz. Temayı kurduktan sonra işlem tamamdır. Sadece sitenizi yavaşlatacak pluginler (eklentiler) kullanmayın yeterli…

Sitenizi tamamen kendiniz kodladıysanız, evvela bu harika işi başardığınız için sizi tebrik edelim. Gerçekten önemli bir iş! Öyleyse kodlamayı biliyorsunuz demektir; ama hala yapmanız gereken bir şey var: Siteniz mobil uyumlu değil ve olmak zorunda! Strese gerek yok, tek yapmanız gereken responsive kodlamayı öğrenmek. Responsive web siteleri kodlamayı öğrenebileceğiniz birçok yerler vardır.

Gelelim son seçeneğe…

Eğer birini kiraladıysanız ve sitenizi oluşturması için ona ödeme yaptıysanız –bu bir ajans da olabilir, freelancer da– bunun web sitenizi mobil uyumlu hale getirmekle alakalı son seçenek olduğunu söylemeliyiz.

Olaya tüm yönleriyle hâkim değilseniz kontrol edemiyorsunuz demektir. Ve tuttuğunuz kişiye ya da ajansa doğru işi üretmesi konusunda güvenmek zorundasınızdır.

Peki can alıcı soru: Mobil Trafik Web Siteniz İçin Önemli mi?

Kesinlikle çok önemli; belki siz öyle olduğunu bilmiyorsunuz bile, ama öyle!

Sence Nasıl

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.