Responsive Siteye Geçiş

responsive-siteye-gecis

Web sitesini responsive (mobil uyumlu) nasıl yaparsınız?

Maalesef responsive olmayan siteyi responsive yapma şansı bulunmamaktadır. Bunun en kısa ve net çözümü aynı veya benzer bir tasarımla responsive site yapmaktır.

Responsive siteniz hazır olduğunda, güzel bir planlama ile geçiş işlemini sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz. Responsive siteye geçişte URL’lerin masaüstü sürümünde aynı kalacağı düşünülürse, tek yapılması gereken iş, mobil URL’lerden responsive web URL’lerine 301 yönlendirmelerini yapmaktır.

Adımlar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

Responsive sitenizi hazırlayın.

Eski mobil URL’lerden responsive sürümlere (yeni sayfalar) 301 yönlendirmeleri yapılandırın. Bu yönlendirmelerin her mobil URL’den karşılığı olan responsive URL’ye olacak şekilde, birebir URL bazında yapılması gerekmektedir.

Sitenizde bulunan mobil URL ile ilgili tüm koşullu yönlendirmeleri (cihaz, platform, ekran boyutu gibi değişkenlere bağlı yönlendirmeler) veya değişen HTTP header bilgisi gibi mobil URL’ye özel tüm yapılandırmaları kaldırın.

Tavsiye edilen bir web uygulaması olduğu için, responsive URL’lerde kendilerine işaret eden rel=canonical (kendine referans veren canonical) işaretlemesi kullanmanız yerinde bir hareket olacaktır.

Eğer dinamik sunum (dynamic serving) özelliğini kullanıyorsanız ve responsive tasarıma geçmek istiyorsanız, herhangi bir yönlendirme eklemeniz veya mevcut yönlendirmeleri değiştirmeniz gerekmez.

Responsive web tasarımına geçiş yapmak ne fayda sağlar?

Responsive siteye geçiş yapmak, uzun vadede bakımı ve raporlamayı çok daha kolay hale getirir. Artık her sayfa için ayrı URL yönetimi gerekmemesinin yanı sıra uluslararası hedefleme yapabilmek için hreflang kullanmak, hız için AMP, gelişmiş arama özellikleri için yapısal veri gibi kullanımları ve teknolojileri uyarlamayı da oldukça kolaylaştırmaktadır.

Sence Nasıl

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.